@Home Learning: Deluxe Meal Plan

smallSUGAR

@Home Learning: Deluxe Meal Plan

Regular price $300.00
Unit price  per 

At home learning is a lot of work. At least you can leave the meal planing, shopping, and cooking up to us.

Weekly boxes will contain THREE DAYS of breakfasts, lunches, and snacks for up to three students, as well as TWO Family Meals for up to four adults. Each Family Meal will contain a main course, side dishes, salad, and dessert.

Sales from these boxes will help ensure we can continue to employ our staff while we're closed for dine-in and help us keep the small, vulnerable farmers we support in business.

We use produce from practicing organic farms and whole-grain flours in everything we bake. Items will rotate each week and dietary restrictions will be accommodated! If you don't want your kids to have chips, we won't include them. If you're cool with chips, we'll still only send them as a side with one lunch a week! Our snacks will be more fruits and veggies than sweets. And we're really good at sneaking veggies into soups and pastas and dishes kids love.

Weekly Boxes are $300 // Four week subscriptions are $1000 // Expanded packages for learning pods are available - email catering@citygritnyc.com for a customized quote or to be added to the waiting list once we reach capacity as quantities are limited.